Kapat

İLK UÇAK YOLCULUĞUMUZ


Bebekleri ile yapacakları uçak yolculukları yeni anneleri çok endişelendiriyor, özellikle ilk uçuşları ise günler öncesinden kafalarda senaryolar yazılmaya başlanıyor. Öncelikle sakin ol, bebeğinle ilk yaptığın aktivitelerde nasıl heyecan duyuyorsan bu da bir ilk olacak ve bunun için sadece heyecan duy, endişe etme, gerilme bu durumu bebeğine yansıtma. Her şeyi önceden planlarsan, tüm gerekli şeyleri yanına alırsan ve sakin olursan her şey yolunda olacaktır, hatta keyif bile alırsınJ

Uçuşa Nasıl Hazırlanmalı?

Çocukla uçak yolculuğu öncesinde iyi bir planlama ve hazırlık şart. Özellikle bebeklerin seyahat esnasında huzurlu olması için annelerin bebeklerin hoşlandıkları oyunları, aktiviteleri yanında bulundurmaları iyi bir fikir. Bazı eşyaları yedekli almakta fayda var. Kabine alacağın bebek çantasının içinde fazla fazla bebek bezi, ıslak mendil ve pişik kremi gibi ürünlerini bulundurmalısın. Kabin basıncı, bebeklerin daha fazla altını kirletmesine ve sıklıkla bez değiştirmeniz gerekmesine neden olabilir. Bu durumda normalde aldığından daha fazla bebek bezini ve ıslak mendili yanında bulundurmanda fayda var. Yedek kıyafetleri de her zaman aldığından biraz daha fazla alabilirsin, kusmaya, terlemeye, üzerinin kirlenmesi ihtimaline karşı.

Havalimanında Seni Neler Bekliyor?

Son dakika uçağa yetişmeye çalışmak seni telaşlandıracak bu da bebeğine yansıyacak o da huzursuzlanacaktır. Havalimanına uçuştan en az 1-2 saat önce gelmen yararına, bu süreçte uçak için gerekli hazırlıkları sakince yapabilirsin, bebeğin de bu esnada ortama alışabilir. Uçağı beklerken  bebeğinin gerekli ihtiyaçlarını karşılarsan uçak içerisinde emzirme, alt değiştirme gibi işleri daha aza indirmiş olursun ve bebeğin uçağa binerken daha rahat olur.

Uçuş Sırasında Neler Yapmalısın?

Uçakta,  özellikle kalkış ve iniş sırasında basınç değişiminden dolayı bebeğin huysuzlanabilir. Bunun nedeni, değişen hava basıncının bebeklerin kulaklarını rahatsız etmesidir. Bu noktada yapabileceğin şey, bebeğini emzirmek, biberonla beslemek ve ya emzik vermek olabilir. Bebeğin emme hareketi, kulaklardaki basıncı azaltarak tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Kabinler yaz kış serin olur. Dolayısıyla bebeğinin üşümemesi için,  yanında bebek battaniyesi ya da fermuarlı bir hırka bulundurmalısın. Eğer seyahatinizi yaz aylarında gerçekleştirecekseniz ve bebeğinin ayakları çıplaksa yanına çorap da alabilir, böylece ayaklarını üşütmesine engel olabilirsin.

Bununla birlikte bu soğuk hava ve havalandırmalar, havayı da kurutabilir. Uçağa binmeden önce bebeğine nemlendirici sürersen cildinin kurumasının önüne geçebilirsin. Ayrıca bol su  tüketimi de vücudunun su kaybını önleyecek, cildinin kurumasını da azaltacaktır. 

Uçağa binmeden önce bebeğinin burnun tıkalı olmadığından emin olmalısın.Burun tıkalı şekilde uçağa binildiğinde basınç nedeniyle kulak tıkanması yaşanabilir, böyle bir durumda bebeğin tedirgin olup ağlama krizine girebilir. Bu yüzden öncesinde mutlaka aspiratör ve burun damlası  ile burunun açılmasını sağlamalısın.

Bütün bu önlemlere rağmen farklı, dar ve çok sesli  bir ortam  olması sebebiyle bebeğin yine de uçak yolculuğu esnasında ağlayabilir, huysuzluk yapabilir. Bebeğini anlayışla karşıla. Bu noktada diğer yolcuların rahatsız olmasından çekinerek gerilme, sizden başka kimse yokmuş gibi davran,  çünkü senin gerilmen bebeğine yansıyacaktır. Sakin ses tonuyla ona şarkılar söyleyebilir ve sohbet edebilirsin.

Bebeğinle yapacağınız ilk uçak yolculuğunun hayatın boyunca hatırlayacağın bir anı olarak düşün. Her anın tadını çıkar, bol bol fotoğraf ve video çek. Keyifli yolculuklarJ


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır