Kapat

İLK ADIMLAR


Bebekler genel olarak 9-12 aylar arasında ayaklarının üzerine tam anlamda basabilir. Bebeklerin yürüme sürecince önemli nokta dengede durmaktır. Bu nedenle bebeğiniz birkaç saniyeliğine de olsa dengede durmaya başladıysa yakında ilk adımları da gelecek demektir. Bu aşamada bebeğinizin dengede durma konusunda ona cesaret verin  14-15 aylık oldukları zaman yürümeye başlarlar. Bu dönemde  bebekler  kendilerini keşifleri için güvende hissetmeye ihtiyacındadırlar, bu nedenle bağımsızlık ruhu, yürüme çabaları teşvik edilmelidir. Çocuğun yürüme yaşı zekâsı ile ilgili değildir. Kaba motor hareketlerde bebeklere göre gelişim farklı olabilir. Bazı bebekler gelişim olarak gayet sağlıklı olsa da ayağa kalkmada gecikme gösterebilirler. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır;  bebeğin çok hızlı emeklemesi yürümeye hevesini azaltır. Yürüme yerine emekleme ile her yere rahatlıkla ulaşabilecektir, bebeğin sürekli kucakta tutulması, üşütür, mikrop kapar veya düşer düşüncesiyle yere bırakmaktan kaçınmak ve bebeğin fazla kilolu olması yürümesinde emekleme ve dönme gibi diğer motor hareketlerin yapılmasında gecikmeye neden olur. Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması, motivasyon eksikliğine neden olur. Ve bu gibi durumlar yürüme sürecini uzatabilir.

Düşme, yürümeye başlayan bebekler için çok doğal ve olağan bir sonuçtur. Ciddi yaralanmalara sebep olmayan düşmeler için, Tepki vermeden, onu korkutmadan ve müdahale etmeden olayın dışında kalmak, bebeğinizin düştükten sonra nasıl ayağa kalkabileceğini öğrenmesine ve problem çözme yeteneğinin gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu durum bebeğinizin kendine olan güvenini olumlu bir şekilde etkilemiş olur.

Yeni yürümeye başlayan çocuklara ayakkabı giydirilmemesi, ayak sağlığı için daha faydalı olacaktır. Çocuğun ayak sağlığı için ayakkabı seçimi çok önemlidir.  Yeni yürümeye başlayan çocuklar, başlangıçta ayaklarını dışarı doğru basarlar. Zamanla bu durum  düzelir. Ayakkabının yapıldığı malzeme önemlidir. Ayağın hava almasını engellemeyen doğal malzemeler seçilmelidir. İlk adım ayakkabısı kesinlikle ağır olmamalıdır. Kaymaz tabanlı yumuşak ayakkabılar seçilmelidir. Yumuşak ve hafif ayakkabılar ile bebekler doğal yürüme hissine sahip olurlar. Kolay giyilip çıkarılabilen ayakkabılar bebeğin gelişimi için önem taşır. Bebeğin kullandığı bezin çok dar olması, cildi tahriş etmesi veya ıslanınca aşırı şişmesi gibi durumlarda çocuğun yürümesi etkilenebilir. Bu durumlarda çocuk rahatsız olup yürümekten kaçınabileceği gibi daha geniş ve daha kısa adımlarla yürüyerek ideal yürüyüşten uzaklaşabilir. Bu nedenle bez tercih ederken; sarkma yapmayan, sadece karın ve bacak bölgesi değil, tüm gövdesi esneyerek bebeğin vücuduna uyum sağlayan, ıslandığında daha az genişleyip bebeğin bacak arasındaki boşluğu ve adım aralığını daha az değiştiren bezler kullanılmasını öneririz.

Bu aşamada bebeğinizi cesaretlendirin, bazı bebekler emeklemeyi yürümekten daha kolay bulup bu yolu tercih edebilirler. Burada size düşen görev, bebeğinize yaptıracağınız yürüme alıştırmaları ile onu yürümeye teşvik etmektir.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır