Kapat

'EK GIDAYA BAŞLIYORUZ' ALIŞVERİŞİ


Sevgili anne ilk altı aylık dönem bittiğine göre artık anne sütü yanında ek gıda serüvenine başlayabilirsiniz. Kafanda bir sürü soru işareti var biliyoruz. Öncelikle endişeyi bir kenara bırak, bu dönemde bebeğin için en çok kullanacağın malzemeler için bir alışveriş listesi yaparak bu serüvene başla.

 Peki bu dönem için alışveriş listenizde neler olmalı?

1.Mama Sandalyesi:

 Mama sandalyesi bebeğinizin düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur. Bebek mama sandalyesi ve yemek arasında bir bağlantı kurduğundan sandalyeye oturduğu zaman yemek saatinin geldiğinin farkına varır. Tabii ki bu süreçte bebeğiniz sizinle birlikte sofraya oturmalı, anne baba iletişimi sağlamalıdır. Yüksekliği ayarlanabilir, güvenliği açısından bebeğiniz hareket ettiğinde kolay devrilmeyecek, farklı oturma pozisyonlarına ayarlanabilecek, temizliği kolay ve bebeğinizin rahatı için konforlu bir mama sandalyesi olmalıdır. Ancak bazı bebekler ilk dönemlerinde  mama sandalyesi büyük geldiği için oturmakta zorlanabilirler. Böyle bir durumda ise bebeğin daha dik durmasını sağlayacak oturaklarda mevcut, bunlar da tercih edilebilir.

2.Mama Önlüğü:

Unutmayın ki bu süreç bebeğiniz için bir keşif. Bırakın tabağını, yemeğini, kaşığına dokunsun. J Bu şekilde bebeklerin kendine olan özgüveni artar, besinin tadını ve kokusunu keşfeder, el ve göz koordinasyonunu geliştirir ve kendi açlık durumuna göre iştahını kontrol altına alır. Bu süreçte bebeğinizin kıyafetinin kirlenmesine alışmanız gerekecektir. Ancak mama önlükleri ile birlikte bu duruma önlem alabilirsiniz. Önlüklerin silinebilir olması ve döküleni içinde toplaması açısından cepli olması kolaylık sağlar.

3. Tabak-Kaşık Seti:

 Bebeğiniz için seçeceğiniz mama tabaklarının masaya yapışan, tabanı vakumlu tabaklar olması tabağın devrilmesi açısından bebeğiniz için önleyici bir çözüm olacaktır. Kullanacağınız mama kaşıklarının silikon uçlu olması damağını acıtmaması ve kendisinin de güvenli şekilde kullanması açısından önemlidir. Bebeğiniz için seçeceğiniz malzemelerin onun hoşuna gidecek figürleri içermesi, yemek saatlerinin daha keyifli hale gelmesinde etkili olmasını sağlar.

4. Buharda Pişirme:

 Sebzeleri buharda hazırlayarak bebeğinize sunmanız en sağlıklı olandır. Çünkü bu sayede besinlerin vitamin değerini korumuş olursunuz. Piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz buharda pişirme makineleri mevcuttur. Ancak tel bir süzgeç ya da metal kevgirler yardımıyla da buharda pişirme işini halledebilirsiniz.

5.Suluk:

İlk altı ay su ihtiyacını anne sütünden karşılayan bebeklerin ek gıdaya geçişle birlikte su ihtiyacı da olacağı için özellikle kulpları olan sulukları tercih edebilirsiniz. Kulpları sayesinde bebeğiniz kendi de rahatlıkla su ihtiyacını karşılayabilecektir.

6.Mama Termosu:

 Mama termosu sayesinde özellikle dışarıya çıkarken, hazırladığınız yemeği muhafaza edebilirsiniz. Yemeğin ısısını koruması, bozulmasını önlemesi açısından mama termosu ek gıdaya geçişte temin etmeniz gerekenlerdendir.

7.Cam Rende:

 Meyve ve sebzeleri bebeğinizin yiyebileceği hale getirmenizi sağlayacak rendenin cam olması yiyeceklerin vitamin kaybının olmaması açısından önemlidir.

8. Meyve ve Sebze Filesi:

 Bebeğinize sebze ve meyveleri güvenli bir şekilde sunmanın alternatif yollarından biri meyve ve sebze fileleridir. Ağız kısmı pamuk ve polyester yapıda fileden oluşan bu ürün ile bebeğinizin çiğneme ve yutma alışkanlığı edinmesini boğazına bir şey kaçma riski olmadan destekleyebilirsiniz. Emzik şeklindeki yapısı sayesinde bebeğiniz kolaylıkla kullanabilecektir.

Ek gıda döneminde ihtiyaçları eksiksiz sağlanan bebekler yemek yeme alışkanlığını daha kolay sağlar.

9.Termos Çanta

Bu süreçte ana yemekler ve ara yemek olmak bebeğinizin en az 4 öğünü mevcut. Her öğünde evde bulunamayacağınız için yemeklerinizi termos çanta ile yanınızda taşıyarak, öğün saatinde ev dışında da atlamadan yemeğini sunabilirsiniz.

Unutmayın ki ek gıda dönemi bir keşiftir ve her keşif eğlencelidir. Bebeğiniz doğanın bize sunduklarını keşfederken; siz de bebeğinizi keşfediyorsunuz.Baby Foodie ekibi bu süreçte ne zaman ihtiyacınız olursa yanınızda olacak :)

İyi eğlenceler.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır