Kapat

DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ


 

Diş çıkarma bebeklerde genellikle 4-7 aylık dönemde gerçekleşir. Erken gelişme gösteren bazı bebeklerde ise diş çıkarma dönemi 3 aylık dönemden de başlayabilir. Çoğunlukla ilk önce alt, ön ve orta yan yana iki diş, sonra üst orta iki diş, sonra sağ ve soldaki dişler çıkmaya başlar. En son çıkacak dişler ise bebek yaklaşık 2 yaşına geldiğinde, üst ve alt çenede en arkada çıkan dişler olur. 3 yaşındaki çocuğunuzun 20 tane bebek dişi olması beklenir ve bunlar yaklaşık 6 yaşında kalıcı dişleri çıkana kadar dökülmeyecektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Her bebekte diş çıkarmanın etkileri farklılık gösterse de genel olarak uyku problemleri, huysuzluk, ishal ya da kabızlık, iştahsızlık, diş eti kaşıntısı, bir şeyleri ısırma isteği, ateş, diş etlerinin kabarması ve kanaması, aşırı salya akıntısı, ağız çevresinde döküntü, kulak ağrısı, kulak kaşıntısı, uykusuzluk en sık görülen belirtiler arasındadır. Bu belirtilerden bir veya birkaçı diş çıkarma döneminde bebeğinizde görülebilir. Bebeğinizde ilk dişi görmeniz diş çıkarma belirtilerinin görülmesinden yaklaşık 2-3 ay sonra görülebilir. Bebek, yeni bir deneyim olduğu için, özellikle ilk dört dişi çıkarken daha fazla ağrı ve rahatsızlık yaşayacaktır.

Bu Dönemde Bebeğinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bu dönemde bebeğinize diş etlerini kaşıması ve ısırması için soğutulmuş bir diş kaşıma oyuncağı verebilirsiniz. Sıcak yiyecekler bu dönemde bebeklerin ağrılarını arttıracağından tavsiye edilmez. Soğuk bir şeyle bebeğinizin damağına ve diş etlerine masaj yapabilir, havuç, salatalık, kereviz sapı gibi sert yiyecekler verebilirsiniz. Bunlar bebeğinizin diş çıkarma döneminde rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ancak sert yiyecekler verdiğinizde bebeğinizin yanında olmalı ve dik oturmasını sağlamayı unutmamalısınız.

Bebeğinizin Ağız ve Diş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Bebeğinizin dişleri sabah akşam yatmadan önce yumuşak bir fırça ve sadece su ile fırçalanmalıdır. İki yaşından önce yutma riskinden olayı macun kullanımı önerilmez. İki yaşından sonra çok az miktarda florlu diş macunu kullanılabilir. Anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Eğer onlar düzenli olarak dişlerini fırçalarsa bu çocuğun dikkatini çekecektir. Çocuklara, biberon veya emzikler şeker, reçel gibi tatlı maddelere batırılıp verilmemelidir. Bebeklerin en azından ilk altı ay anne sütü ile beslenmeleri, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Biberonun neden olduğu çürümeleri önlemek için çocuklar, bir yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslemeye alıştırılmalıdır. Bebeklerin geceleri ağızda biberonla uyuma alışkanlıklarına engel olunmalıdır.

Bebeklik döneminde bebeğinizin 20 adet süt dişi çıkacaktır. Bu dişlerin çıkışının tamamlanması yaklaşık olarak 3 yaşa kadar devam eder. Bebeğinizin ateşi çok yüksekse ve uzun süre düşmediyse, ishal durumu birkaç gün devam ederse doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır