Kapat

BEŞİKTEN YATAĞA GEÇİŞ


Çocuklar genellikle 2 ile 3,5 yaşları arasında bebek yatağından çocuk yatağına geçmek için hazır olurlar. Hatta birçok çocuk sanılanın aksine 3,5 yaşına gelene kadar bu değişime hazır olmaz. Çocuğunuzu hiç bir zaman zorlamayın. Bu değişim her ne kadar biz yetişkinler için küçük gibi görünse de bir çocuk için çocuk yatağına geçmek büyük bir değişimdir. Çünkü beşik onlar için güvenli alandır. Çocuğun beşikten kendi yatağına geçmesi, gelişiminin tabi bir parçası olacağından bu aşama önemlidir. Bu nedenle onu bu konuda korkutmadan ve güven vererek duruma alıştırmalısınız. Çocuğunuz hazır olduğu zaman size çeşitli sinyaller verir; sürekli beşiğinden çıkmak istiyor hatta korkuluklardan atlıyorsa, tuvalet eğitimi tamamlanmışsa ve gece tuvalet eğitimi gerçekleşmişse, beşiğe artık sığamıyorsa, yeni bir kardeş aileye katılacaksa, yavaş yavaş onu yatağına alıştırabilirsiniz.

Geçiş sürecini kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz?

Geçişi çocuğunuz için elinizden geldiğince eğlenceli bir hale getirmeye çalışın ve sürece onu da bu sürece dâhil edin. Yeni yatağını, yeni çarşaflarını çocuğunuzla birlikte almaya gidin, ona fikrini sorun. Çocuğunuz kendi yatak ve yeni çarşafları konusunda söz sahibi olsun. Daha önce yattığı beşikte kullandığınız şilteyi, yorganı, yastığı ve diğer malzemeleri bu yatağa yerleştirin. Çocuğunuz yeni yatağında tanıdık bir şeyler görünce daha kolay adapte olabilir. Çocuğunuz bu dönemde geceleri sık sık uyanabilir, sizinle yatmak isteyebilir ya da yatağa gitme saatini geciktirmeye çalışabilir. Bunların hepsine hazırlıklı olun ve hoşgörünüzü ondan esirgemeyin. Çocuğunuzu korktuğu zamanlarda, küçük bir lambadan yararlanabilirsin. Bebeğinin uyku düzeninin bozulması, huysuzlaşmasına sebep olduğu için yeni bir oda ve yatağa alışmasını daha zorlaştırır o yüzden bu süreçte uyku saatinin gecikmemesine dikkat edin.

Çocuk Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuz için yatak seçerken inip kaldırılabilen yatak kenarlığı olan yataklardan seçmeye özen gösterin.  Çocuğunuzun başının ya da kolunun aralıklara sıkışmaması için parmaklıkların arasındaki açıklık, 5-6 cm’yi geçmemeli. Karyolanın boyutları çocuğun 4 yaşına kadar kullanabileceği ebatlarda olmalı Ayrıca, çocuk yatak kenar korkuluğu yüksekliği en az 75 cm olmalı. Çocuk yatağının suyu emici ve altı su geçirmeyen kumaşlardan yapılmış kılıfla kaplanmasını tercih edin. Böylece çocuğunuzun daha az terlemesine de yardımcı olursunuz. Karyolada kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz;  boya ve cila kokmamalı, sivri kısımları olmamalı.

Size küçük gibi görünen değişimler bir çocuğun dünyasında çok büyüktür. Birçok çocuk değişimi gerçekleştirdiğiniz ilk zamanlarda huysuz olabilir ve ağlayabilir. Süreci sorunsuz atlatmak için sakin kalın ve anlayışlı olun.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır