Kapat

BEBEK BESLENMESİNDE İLK 1000 GÜNÜN ÖNEMİ


Hamilelikte bebeğin beslenmesi başlıyor ve doğumdan 2 yaşına kadar olan süre ilk 1000 gün olarak literatürde büyüme, gelişim açısından ve hayatının sağlık temellerinin atıldığı dönem olarak büyük önem taşıyor. 1000 günlük dönemde bebeğin, büyüme ve  gelişme hızı oldukça yüksektir. Bu dönemde ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Hiç bir besin, anne sütü kadar değerli olamaz.
 
Bebeğin beyin gelişiminin % 80’i bu dönemde gerçekleştiği ve bu gelişime bebeğin tükettiği gıdalarının direkt olarak etikilediği biliniyor. 6 aydan sonra ek gıdaların tadımına başlayan bebeklere anne sütü yanında mevsiminde, organik ve besleyiciliği yüksek besinler verilmelidir.Bu dönemde gereksiz tuz ve şeker tüketimi çocuklarda ileride çeşitli hastalıklara neden olabileceği nedeniyle tavsiye edilmez.
 
Ayrıca ilk 1000 gün denilen dönemde bebeğinizi ne kadar çeşitli besin ile tanıştırırsanız, bebeğinizin  damak tadı,  geniş bir yelpazede gelişir.Bu dönemde bebeğe kolay yiyor  diye sadece sevdiği tatlı meyveleri  vermek  bebeğin hem vücut gelişimini hem de damak tadı gelişimini olumsuz etkiler.Bu şekilde beslenme bebek gelişimi ve büyümesine yeterli gelmez.Bu dönemde bebekleri uygun, organik ve besleyiciliği yüksek birçok besin grubundan yiyecekler ile tanıştırmak önemlidir.
 
İlk 1000 gün bebek gelişiminin büyük bir kısmı tamamlandığı için bu dönemde bebeğin birçok vitamine ve minerale ihtiyacı vardır. Bebekler bu dönemde bir yetişkinin ihtiyaç duyduğundan daha fazla besin değeri yüksek gıdalara ihtiyaç duyar.Ancak mide kapasitesi az  olduğu için az ama besleyiciliği yüksek malzemelerden yapılmış gıdalar ile beslenmelidir.
 
Bu dönemde bebeklere  mevsiminde, organik ve yüksek ısıl işlemlerden geçmemiş ürünler verilmesi  bebeğin ileride sağlıklı bir birey olması için çok etkilidir. Mevsimsel meyve ve  sebzeler içinde bulunduğunuz mevsimde  vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri yüksek  miktarda bünyesinde bulundurur.Bebeğin de tam bu vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.Organik tarım ile üretilmiş meyve sebze de dışarıdan yapay bir müdahaleye gerek kalmadan tamamen doğanın gücü  ile meydana geldiği için bebekler için en sağlıklı tercihtir.
 

Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır