Kapat

BEBEĞİN TUZA VE ŞEKERE İHTİYACI VAR MI?


Bebeğimizi ilk 6 ay en değerli besin olan anne sütü ile besleyerek gelişimi için tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. 

6 aydan sonra ek gıdaya yumuşak geçiş yapılarak, diğer besinlerle yavaş yavaş tanıştırmaya başlayarak diğer besinlerde bulunan vitamin ve minerallerden de faydalanmaya başlanabilir.

0-3 yaş arasının hem çocuğun beslenme tarzının hem de vücut yapısının oluşacağı en önemli dönemdir. Bu dönemde bebeğe besleyici, sağlıklı, organik ve mevsiminde besinler sunmalıyız.

Peki bu dönemde bebeğimize hazırladığımız yiyeceklere tuz ve şeker eklememize gerek var mı? Eklemek doğru mu?

Tuz ile başlarsak; Bebeklerin 1 yaşından önce tuza ihtiyaçları yoktur! Tuz tüketimi bebeğin hassas olan böbrek işlevini bozabilir, kan basıncını yükseltebilir. Bu dönemde fazla oranda salça ve tuz içeren besinlerden kaçınmalıyız. 1 yaşından sonra yemeklere iyot tüketimi için çok az miktarda tuz ilave edilebilir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği oran şu şekildedir; ‘1-3 yaş arası çocuklar  1,5 gramdan az tuz tüketebilir.’

Basit şeker ise bebeğin gelişimi için hiçbir etkiye sahip olmayan bir besindir. Sadece enerji içerir ve lezzetli bir tat olması nedeniyle bağımlılık yapabilir. Şeker, diyabet başta olmak üzere birçok hastalığın oluşumunda rol oynar. 0-3 yaş döneminde yapay şeker ile tanıştırmazsak bebeği, damak tadı bu tada alışkın olmadığı için ve böyle bir alışkanlık kazanmadığı için okul çağında da bu tada bağımlı olmayacaktır ve kaçınacaktır.

Şeker ihtiyacı taze veya kuru meyveden karşılanmalıdır. Araştırmalara göre yapay şekeri tüketen çocukların doğal meyvenin doğal şekerini beğenmediklerini ve tüketmek istemedikleri ortaya çıkmıştır. Her gün mutlaka meyve ara öğünü yapılmalıdır.

Baby Foodie ürünlerinin hiç birinde tuz ve şeker ilavesi yoktur. Sebzeli ürünler az miktarda sağlıklı baharatlar ile tatlandırılırken, meyveli ürünler ise meyvenin kendi doğal şekerinden ve kuru meyvelerden lezzet alır.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır