Kapat

BEBEĞİMİN AÇ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?


Sağlıklı gelişim için bebeklerin düzenli ve doğru şekilde beslenmesi gerektiğinden, anneler bebeklerinin yeterince beslendiğinden emin olmak ister. Bebekler ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle, 2 yaşına kadar da ek gıdalarla destekli olarak anne sütüyle beslenmelidir. Anneler bebeklerinin acıktığını işaretlerinden anlamalıdırlar.

 Peki bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır?

2-6 ay arasındaki bebeklerin en önemli iletişim aracı ağlamaktır. Ancak her ağlama acıkma sinyali değildir. Bebek huzursuz ya da rahatsız hissettiğinde, sıkıldığında ve sadece ilgi istediğinde bile ağlayabilir. Bu durumda annelerin bebeklerini iyi tanıması ve açlık ağlamasını diğer ağlamalardan ayırabilmesi gerekir.

 Bebeğiniz ellerini ağzına götürüp duruyorsa bu genelde aç olduğunu işaret eder. Ellerini emmesi durumunda onu doyurursanız bunu yapmayı bırakacaktır.

Dudaklarını şapırdatarak emiyorsa, dilini dışarı çıkarıyor ve dudaklarını yalıyorsa aç olduğunu anlayabilirsiniz. Bu bebeklerin açlıklarını en iyi anlatma yöntemlerinde biridir.

 Bebekler başka bir derdi yoksa eğer genelde acıktığı zaman mızmızlanırlar. Memnuniyetsiz sesler çıkarıyorlarsa, her an ağlamak üzere gibi duruyorlarsa bunun açlık belirtisi olduğu düşünülebilir.

 Sizin veya herhangi birisinin yediği bir şeye yöneliyorsa ya da dışarıda duran bir yiyeceğe uzanmaya çalışıyorsa bebeğiniz aç demektir.

6 ay sonrasında bebekler ek gıdaya geçiş yapar. Anne sütünün yanında taze sıkılmış meyve suları, sebze ve meyve püresi de yiyebilen bebeklerin acıkma sıklığı gittikçe azalır. Bebekler bu dönemde en az 4 öğün katı gıda ile beslenmelidir. Ayrıca etrafında bulunan bir yiyeceğe ilgi gösteren bebeğin acıktığı anlaşılmalı ve bebek bu durumda beslenmelidir.

Bebeğinizin sadece açlık değil, her konuda derdinin ne olduğunu anlamanız siz ve  bebeğiniz ile aranızda olan iletişiminiz için çok önemlidir. Onunla ile ne kadar güçlü iletişim kurarsanız o kadar sağlıklı bir anne bebek  ilişkisine sahip olursunuz. Bu yüzden bol bol onunla iletişim halinde olarak onu gözlemleyin.


Kayıt ol, giriş yap
Sepetini doldur, siparişini ver
Hazırlanan taze organik ürünleri kapıdan teslim al
Afiyet olsun
Takipte Kalın

Babyfoodie © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır